суботу, 16 грудня 2017 р.

Про звернення громадян – на «гарячій лінії»

           В рамках проведення Всеукраїнського тижня права в  Добропільській ОДПІ відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Звернення громадян до державних органів, доступ до публічної інформації».
           З платниками спілкувалась начальник відділу обслуговування платників Соколова Ніна Іванівна, яка роз’яснювала запитувачам вимоги Законів України  «Про доступ до публічної інформації» та «Про звернення громадян», оскільки право на звернення, яке надане державою громадянам згідно статті 40 Конституції України, є одним із основних та займає особливе місце у системі засобів захисту прав та законних інтересів громадян.
Актуальними питаннями, які найбільш цікавили запитувачів під час спілкування були:

 Питання 1: Хто має право на звернення до державних органів?
Відповідь: Згідно з Законом України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» зі змінами та доповненнями громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.  Військовослужбовці, працівники органів внутрішніх справ і державної безпеки, а також особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України мають право подавати звернення, які не стосуються їх службової діяльності.

Питання 2: Які обов’язкові реквізити запиту на публічну інформацію?
Відповідь: Відповідно до Закон України «Про доступ до публічної інформації» запит повинен містити:
- ПІБ (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку (якщо такий є);
- загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит на публічну інформацію, якщо запитувачу це відомо;
- підпис і дату за умови подання письмового запиту.

Питання 3: Які звернення не підлягають розгляду та вирішенню в органах фіскальної служби?
Відповідь: Згідно ст. 8 Закону України від 02.10.1996 року №393/93-ВР «Про звернення громадян» письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає.
Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.
Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

Питання 4: Який строк розгляду запитів на інформацію
Відповідь: Відповідно до статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено такі строки розгляду запитів на інформацію:
Розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.
Клопотання про термінове опрацювання запиту має бути обґрунтованим.
У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Питання 5: Чи мають право особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, на подання звернення до органів фіскальної служби ?
Відповідь: Особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, мають таке ж право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Питання 6: Який термін розгляду звернень громадян?
Відповідь: Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

           Під час спілкування Ніна Іванівна  поінформувала запитувачів про проведення щомісячних семінарів для платників податків, запропонувала звертатись за телефоном (06277) 2-88-73 за більш детальною інформацією.
                    
Джерело:Добропільська ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.