В Україні за п'ять перших місяців цього року захворіли ботулізмом 46 чоловік, з них троє померли. Про це повідомляла Держпродспоживслужба в п'ятницю, 14 червня.
Відзначається, що за аналогічний період 2018 року ботулізм був зафіксований серед 31 особи, що свідчить про погіршення санітарно-епідемічній ситуації в країні.
При цьому зазначено, що Запорізьку область можна розглядати "як епіднебезпечну зону, оскільки випадки вищезгаданої хвороби реєструються щорічно".
"У поточному році зареєстровані п'ять випадків ботулізму з шістьма потерпілими, дві людини померли. Причина отруєння - вживання риби, виготовленої з порушенням технологічного процесу і умов зберігання", - говориться в повідомленні.
Зараз у відділенні реанімації Запорізької обласної інфекційної клінічної лікарні в край важкому стані постраждала мешканка міста Каменка-Дніпровська, яка своє захворювання пов'язує із споживанням риби, - сайри холодного копчення.
Добропільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області знову нагадує мешканцям міста та району про небезпеку захворювання на ботулізм!
Пам'ятка населенню відносно профілактики ботулізму!
Ботулізм - гостра токсикоінфекція, яка викликається паличкою Clostridium botulinum і її токсином, який міститься в неправильно приготованих і збережених харчових продуктах в умовах відсутності кисню. Захворювання реєструється повсюди, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксина в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.
Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори знаходяться в кишківнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи в зовнішнє середовище (грунт, мул озер і річок), спори тривало зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені грунтом або вмістом кишківника тварин, птиць, риб, можуть містити спори або вегетативні форми збудника ботулізму. Проте захворювання може виникнути лише при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні і рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників і токсиноутворення. Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашньої консервації, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «родинні» спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудником ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання ботулізмом, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. Зараз переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е. Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий.
На токсиноутворення істотний вплив несе вміст солі: так, при 11% вмісту кухарської солі токсиноутворення затримується, при великих концентраціях – припиняється. Утворення токсину при низькій температурі, високої концентрації кухарської солі і кислотності не відбувається.
Інкубаційний період при ботулізмі дорівнює 12 – 24 годинам, в окремих випадках він може скоротитися до 2-х годин або подовжуватися до декількох днів. У початковому періоді захворювання можуть бути явища гострого гастроентериту, потім параліч очних м'язів, розширення зіниць, двоїння перед очима, відсутність реакції на світло. Надалі настає параліч м'язів м'якого піднебіння, язика, глотки, гортані; розстроюється мова, порушуються акти ковтання і жування. Тривалість хвороби – 4-8 днів. Ботулізм характеризується високою летальністю, неліковані випадки дають до 60-70% летальності.
Лікування при ботулізмі ефективно лише специфічне, тобто своєчасне введення протиботуліністичної сироватки.
Які ж заходи профілактики ботулізму?
- у жодному випадку не купувати в невстановлених для торгівлі місцях консервів домашнього виготовлення, ковбас, баликів, в'яленої риби;
- при виготовленні консервів в домашніх умовах сурово дотримувати формулу стерилізації (час, температуру і тиск при стерилізації), не виготовляти нізкокислотниі консерви (тушковане м’ясо, салати без оцту, паштети і інше);
- не використовувати в їжу бомбажні консерви;
- при засолці крупної риби, особливо з ікрою, не допускати проколювання черевця, оскільки пошкодивши кишківник риби можливе попадання збудника ботулізму в ікру і товщу риби і утворення там токсину;
- пам'ятаєте, що токсин ботулізму не стійкий до високих температур і термічна обробка продукту протягом 30 хв. при температурі 1000С дезактивує токсин.
Пам'ятаєте: хворобу легше попередити, чим лікувати. Жодне отруєння не проходіть без наслідків. Бережіть своє здоров'я і здоров'я близьких, а особливо дітей. Прислухайтеся до вищезгаданих порад.
Джерело: Добропільське районне управління Держпродспоживслужби.