Якість українського молока хочуть наблизити до європейського. Минулого тижня Минагрополітики оприлюднило проект наказу "Про затвердження вимог до безпеки і якості молока і молочних продуктів", який покликаний адаптувати нормативну базу України до стандартів ЄС. Нові вимоги торкнуться як експортерів (відразу після набуття наказу чинності), так і усіх інших операторів молочного ринку (з 1 січня 2019 р.). Норми за вмістом мікроорганізмів в молоці, що йде на переробку, знижуватимуть поступово, аж до 2022 року.
У міністерстві не заперечують, для того, щоб відповідати європейським стандартам, українським виробникам треба буде витратитися на оновлення виробничих потужностей. Але у відомстві сказати затруднюються, в скільки це обійдеться, посилаючись на те, що все залежатиме від величини оператора ринку і від того, які стандарти він вже застосовує на своїх заводах.
Тих, хто не відповідатиме новим стандартам, чекає штраф: для юросіб - у розмірі десяти мінімальних зарплат, для осіб-підприємців - шести мінімальних зарплат. Але в Держпродспоживслужбі заспокоюють, штрафувати будуть не огульно - у багатьох випадках спочатку обійдуться приписом.
"Якщо наказ набуде чинності - його виконуватимемо. Щоб уникнути корупційного ризику, законодавець вирішив визначити конкретну суму штрафу і тим самим уникнути можливості впливу перевіряючого на оператора ринку", - розповіли нам в Денржпродспоживслужбі.
Самі ж виробники хоч і виступають за прийняття нових вимог до якості молочної продукції, все ж попереджають, що відразу вони не запрацюють. "Причина - дві третини молока виробляється "у дворах", якість там дуже погана. Важка ситуація з антибіотиками. Ми таке молоко не приймаємо. Але інші, не занадто відомі виробники, беруть, тому що їх ніхто не контролює. Тобто немає рівних умов конкуренції. А якщо є куди збути неякісну сировину, то навіщо голову морочити і витрачати засоби. Те ж саме і з використанням рослинних жирів - фальсифікат є, і з ним треба боротися жорстко", - говорить голова наглядової ради групи компаній "Молочний альянс" Сергій Вовченко.
У швидкому переході на молоко сорту екстра сумніваються і експерти. На їх думку, до 2022 року багато виробників можуть не встигнути перейти на нові стандарти, і терміни доведеться здвигати.
"З цього року у Держпродспоживслужби розшерені повноваження по контролю. До цього компанії, що поважають себе, ключові виробники цільномолочної продукції і сирів і так вибраковували неякісну сировину без стороннього контролю. Але у нас довгий час діяв стандарт із звичними вимогами сортності. Щоб зараз перейти на інший, найвищий, необхідно вкладати інвестиції в устаткування, персонал і витратні матеріали. Це нешвидкий процес", - відмітив провідний аналітик "Инфагро" Максим Фастеєв.
Проте, говорять молочники, якщо виключити корупційну складову, нові нормативи все ж дозволять поліпшити сировину і потіснити фальсифікат. Але нововведення може відобразитися і на ціні молочного продукту.
"Ціна трохи збільшиться по молоку "з дворів", але не із-за витрат, а тому що може виникнути дефіцит сировини на певному проміжку часу. Буде недостатня пропозиція - підскочать ціни. Але ринок сам відрегулює. Головне, щоб політики не втручалися з ідеями встановити мінімальні закупівельні ціни. У Раді є такий проект від одного з депутатів", - пояснив Вовченко.
Джерело: Адміністрація районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Донецькій області.