четвер, 20 вересня 2018 р.

В Україні розпочалася масштабна кампанія з імунізації диких м’ясоїдних тварин проти сказу за допомогою авіатранспорту

  З метою виконання плану протиепізоотичних заходів із профілактики основних інфекційних і паразитарних хвороб тварин на 2018 рік, затверджених рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Кабінеті Міністрів України від 19.01.2018 за № 1, договору «Про закупівлю товару» від 31.08.2018 за № 177, та враховуючи складну епізоотичну ситуацію щодо сказу в Україні, Держпродспоживслужба проводить масштабну антирабічну пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин із застосуванням авіатранспорту.
   Передбачається під час кампанії буде оброблена площа 331 771,33 км кв. за винятком територій, які підпадають під заборону польотів літаків (зону NOTAM). При цьому буде застосовуватися Вакцина антирабічна для пероральної імунізації м’ясоїдних тварин «Орісвак» у кількості 6 635426 доз.
   Розповсюдження вакцини здійснюється за таким принципом:
- обробляється весь ареал, за винятком населених пунктів і великих водних просторів із врахуванням ареалу проживання лисиць;
- принади розкладаються рівномірно в межах визначеної території.
    Для цих цілей використовується авіатранспорт, який є найбільш економічно вигідним із всіх систем розподілу. Дистанція між лініями польоту має бути в межах 500-1000 м, враховуючи природні або штучні особливості ландшафту. Територія, яка підлягає обробці, розділена на зони, в яких визначені лінії польоту авіатранспорту.
Літаки оснащені системами GPS і системами реєстрації скидання вакцини для підтвердження, що ці засоби повітряного транспорту слідують заздалегідь встановленим лініям і документування того, що на даній лінії було викладено запланована кількість доз.
Разом з ти зазначаємо, що деякі регіони вже завершили вакцинацію на своїв територіях.
   Довідково
   Сказ – особливо небезпечна гостра вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і абсолютною смертністю. Відповідно до оцінки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), сказ входить у п’ятірку найбільш небезпечних зооантропонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.
Боротьба зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів сказу.
   Як показує досвід європейських країн, найефективнішим та найдієвішим вирішенням питання ліквідації сказу серед диких тварин є проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин.
   Стратегією проведення пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин є обробка мисливських угідь шляхом розкладання принад з вакциною в т.ч. за допомогою авіатранспорту та здійсненням контролю за ефективністю імунізації.
    В Україні в 2006 році в період стрімкого зростання захворюваності на сказ було розпочато масштабну антирабічну пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних тварин: оброблювалася територія мисливських угідь у 16 областях, проте, починаючи з 2009 року, внаслідок недостатнього фінансування проведення її було обмежено територіально.
   У 2011-2012 роках проведено по дві кампанії (весна, осінь) з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на території мисливських угідь Луганської, Харківської, Донецької, Сумської, Полтавської і Дніпропетровської областей.
   У 2013 році проведено весняну та осінню кампанію з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин на території Луганської, Харківської, Донецької, Сумської, Полтавської областей.
   У 2014 році проведено весняну кампанію на території Луганської, Харківської, Сумської, Полтавської областей та осінню кампанію на території Сумської, Полтавської областей.
   Європейський Союз високо оцінює значення проведення антирабічних заходів особливо пероральної імунізації диких м’ясоїдних в Україні, у тому числі як захист території ЄС від занесення збудників сказу з неблагополучних територій нашої держави.
    Так, з 2012 року вздовж україно-польського кордону на території України створена буферна зона (території Волинської, Львівської областей, а також частина Закарпатської та Рівненської областей), на якій здійснюється розповсюдження принад із пероральною вакциною. У 2012 році проведено одну кампанію, а в 2013 році - дві кампанії з пероральної імунізації, 2014, 2015,2016 та 2017 роках - по одній кампанії.
    З 2016 року вздовж україно-угорського кордону на території України створена буферна зона (частина Закарпатської та Івано-Франківської областей), на якій здійснюється розповсюдження принад із пероральною вакциною. У 2016 та 2017 роках проведено по одній кампанії з розповсюдження принад.
    Держпродспоживслужба наголошує, що ліквідація сказу навіть на значних територіях нашої держави - цілком реальна справа за умови проведення комплексних заходів та наполегливої праці фахівців ветеринарної медицини, лісового та мисливського господарств, місцевого самоврядування, житлово-комунальних служб та громадських організацій.
   Добропільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області повідомляє, що згідно роз’яснень Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, враховуючи той факт, що повітряний простір у зоні проведення операції об’єднаних сил закрито для здійснення будь-яких польотів, ця робота буде проводитись наземним розкладанням принад при умові надання гарантій безпеки громадян, які братимуть участь у проведенні компанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин прти сказу із врахуванням всіх можливих чинників.
   Джерело: Адміністрація Добропільського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Донецькій області.