24 березня щороку, за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, що передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз з відкритими формами, тобто ті хворі, що виділяють збудника в навколишнє середовище разом з мокротинням під час кашлю, чхання, в розмові. При цьому збудник інфекції має здатність розповсюджуватися в радіусі 2-6 метрів. Один хворий протягом року може заразити 5-10 осіб.
У більшості випадків туберкульоз вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.
Цей мікроорганізм є стійким до навколишнього середовища. Мікобактерія туберкульозу не боїться холоду і нетривалого впливу високих температур. Вона довгий час зберігається у навколишньому середовищі: у пилу, ґрунті, снігу, льоді. Легко потрапляє в організм людини, проте, частіше не викликає захворювання, а вступає в "мирні" відносини з імунною системою організму, яка контролює її перебування в організмі. Це, насамперед, особи з ослабленою імунною системою внаслідок багатьох захворювань. В першу чергу, ВІЛ-інфекція, яка вражає імунну систему, а також інші хвороби, які значно її ослаблюють: цукровий діабет, захворювання, при яких людина повинна приймати препарати, які пригнічують імунну систему.
Крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо.
Україна залишається країною, де розповсюдження туберкульозу має характер епідемії. Не зважаючи на зусилля системи охорони здоров’я, продовжується “наступ” форм, резистентних до лікування. З огляду на це, особливо актуальною проблемою є рання діагностика туберкульозу як запорука успішної боротьби з ним.
Наразі у Добропільському районі за 2018 рік вперше виявлено хворих на туберкульоз – 12 чоловік, з них у 6-ти – при проведені профілактичних оглядів. Станом на 01.01.2019 на диспансерному обліку перебуває хворих на туберкульоз – 35 чоловік, з них з активною формою - 13, хворих на ТБ у поєднані зі СНІДом - 3. Число осіб, так звана група ризику, що мешкають у вогнищах активного ТБ - 16, з них дітей - 8. Померло від усіх форм ТБ у 2018 році – 2 чоловіка.
Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. Діагностують хворобу за допомогою проби Манту. Реакція Манту - це не щеплення, а шкірна алергічна проба, що дозволяє раніше виявити захворювання.
БЦЖ - це щеплення, яке роблять за допомогою вакцини. Сучасну вакцину БЦЖ вводять внутрішньошкірно, у результаті організм виробляє захисні антитіла проти бактерії туберкульозу.
Для чого потрібне це щеплення? І чому, незважаючи на те, що всіх щеплюють, багато людей хворіє на туберкульоз?
Щеплення БЦЖ потрібне для профілактики туберкульозу. Воно не захищає від зараження збудником, але захищає від переходу прихованої інфекції в явну хворобу і від важких форм туберкульозу.
Оскільки на початковому етапі недуги не виникає жодних хворобливих відчуттів, рання діагностика туберкульозу можлива тільки при застосуванні специфічних методів дослідження (рентгенологічних, туберкулінодіагностики, інструментальних). Кожна людина, починаючи з підліткового віку, раз на рік зобов’язана пройти таке обстеження, щоб переконатися, що вона не хвора на туберкульоз легенів.
Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається:
· кашель, що триває понад 2-3 тижні;
· рясне потовиділення вночі;
· слабкість;
· безпричинна втрата ваги;
· підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.
В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.
Будьте на сторожі свого здоров’я та здоров’я свої дітей та близьких!
Туберкульоз виліковний! Тому, за наявності хоча б декількох із перерахованих симптомів, Ви маєте звернутися до свого сімейного лікаря для обстеження на туберкульоз.