Усиновлення – акт, породжений рішенням суду, який полягає у прийнятті усиновлювачем особи у свою сім’ю на правах сина чи доньки.
Основною метою усиновлення є створення оптимальних умов для виховання, а також фізичного, психічного, духовного і соціального розвитку дітей. Тому законодавством пред’являється ряд вимог до особистості кандидата в усиновлювачі.
Отже, варто визначити коло осіб, які можуть стати усиновлювачами. В Україні в ролі усиновлювачів можуть виступати особи, встановленні ст.. 211 Сімейного Кодексу України:
· повнолітні дієздатні особи ( не молодше 21 року);
· особи, які старше усиновленої дитини не менш ніж на 15 років;
· подружжя, один із подружжя за згодою другого на усиновлення, а також одинокі особи.
Але часом виникають труднощі з усиновлення дитини. Бувають випадки, коли відразу кілька осіб виявили бажання усиновити одну і ту ж дитину. В таких випадках, відповідно до ст.213 Сімейного Кодексу України пріоритетне право на усиновлення дитини мають : громадяни України, сім’я в якій виховується дитина, особи, які перебувають у шлюбі (подружжя), родичі дитини ( незалежно від місця проживання), чоловік матері дитини або нова дружина батька дітей, особи які всиновлюють кількох дітей, які є братами, сестрами.
Відповідно до порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, проведення процедури усиновлення можливо лише щодо дитини, яка перебуває на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, в службі у справах дітей, а саме:
· діти-сироти;
· діти, позбавлені батьківського піклування;
· діти, батьки яких дали згоду на усиновлення.
Для забезпечення інтересів і дотримання прав дитини на проведення усиновлення необхідно отримати її згоду, форма якої повинна відповідати її віку та стану здоров’я. При цьому, дитиною має бути дана згода не в цілому на усиновлення, а на усиновлення конкретною особою, з якою дитина спілкувалася, кому довіряє, симпатизує і знайшла спільну мову. У випадках, коли дитина не досягла такого рівня розвитку та віку, при яких може висловити своє ставлення до усиновлення, її згода не потрібна.
Таким чином можна визначити покроково процедуру усиновлення в Україні.
1. Першим кроком до усиновлення є подача письмової заяви потенційних батьків і пакету певних документів: копія паспорту, копія свідоцтва про шлюб, довідка про наявність чи відсутність судимості, висновок про стан здоров’я кожного заявника, нотаріально завірена письмова згода другого з подружжя на усиновлення, довідка про заробітну плату або декларація про доходи, документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням.
2. Другий крок. Протягом 10 робочих днів з моменту подачі заяви, служба у справах дітей проводить ретельну перевірку документів, складає акт обстеження житлово-побутових умов потенційних батьків, проводить з ними бесіду і з’ясовує мотиви усиновлення, а також ставлення до виховання дітей. Після прийняття рішення заявникам видається висновок разом з документами на усиновлення дитини, на підставі яких вони можуть звертатися в службу у справах дітей в будь-якій області України для встановлення контакту з дитиною. При цьому варто пам’ятати, що термін дії документів про усиновлення складає один рік з дня їх видачі.
3. Третій крок. Ознайомлення кандидатів в усиновлювачі з даними дітей, які можуть бути усиновлені та подальше особисте знайомство з дитиною. Кандидати у усиновителі, окрім спілкування з дітьми, мають право ознайомитися з документами, що містяться в особовій справі дитини, її медичною картою, історією життя, особливостями її поведінки, розвитку, навичками і рисами характеру.
4. Крок чотири. Звернення до служби у справах дітей за місцем перебування дитини і подача заяви про бажання усиновити саме її. Заява складається державною мовою, із зазначенням П.І.Б., місця проживання усиновителів, а також прізвища, імені, по батькові, віку і місця знаходження дитини.
5. П’ятим кроком є розгляд службою у справах дітей заяви кандидатів в усиновлювачі та винесення висновку про доцільність усиновлення і відповідність його інтересам дитини. Цей висновок видається усиновлювачам під розписку і є підставою для звернення до суду.
Також, варто нагадати, що в Україні процедура усиновлення дітей є безкоштовною. Єдиним обов’язковим офіційним платежем є судовий збір за подачу заяви, який стягується відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Усиновлення – це особлива дорога батьківста. Благородна і складна, переповнена емоціями, очікуванням, тривогами і обов’язково спільними досягненнями дитини і дорослого. Адже бути батьками – один із найважливіших обов’язків, який доводиться виконувати в житті, але він того вартий!
За матеріалами Добропільського районного відділу
державної реєстрації актів цивільного стану
Головного територіального управління юстиції у Донецькій області