понеділок, 18 березня 2019 р.

Рахунки за "комуналку" можна зменшити вдвічі: в Україні знову видають "теплі кредити"

Три державні банки – Ощадбанк, Укргазбанк і ПриватБанк оголосили про початок видачі "теплих кредитів" на 2019 рік. Їх фінансують з державного і місцевих бюджетів. У головному кошторисі країни на всеукраїнську програму "теплих кредитів" виділили 400 млн грн. Суми вибираються дуже швидко, констатують в Держенергоефективності.
"Для фізосіб діють два основні напрямки – котли та витратні матеріали на саму модернізацію. Для ОСББ (об'єднань співвласників багатоквартирних будинків) ніяких обмежень – це може бути комплексна ОСББ-модернізація, може бути часткова модернізація ", – зазначив заступник голови правління Ощадбанку Андрій Стецевич.

У Держенергоефективності підрахували: за чотири роки дії програми понад 500 тисяч сімей взяли участь у програмі "теплих кредитів".
Фізособам держава компенсує 20% суми твердопаливного котла (субсідіантам -35%), а також 35% витрат на утеплення квартири. ОСББ отримують компенсацію від 40 до 70% витрат. При цьому під компенсацію не потрапляє вартість робіт – тільки матеріали.
За підрахунками відомства, енергомодернізація житла дозволяє знизити вартість комунальних послуг на 50%. Крім того, в разі продажу квартири її вартість збільшиться на 30%.
Щоб отримати "теплий кредит", необхідно:
  • ознайомитися з умовами та з'ясувати, які енергоефективні заходи потрапляють під компенсацію;
  • піти в один з трьох банків, що беруть участь в програмі (умови у них можуть бути різними, наприклад, буде відрізнятися комісія);
  • оформити заявку на кредит;
  • отримати підтвердження (3-5 днів);
  • отримати гроші (30-60 днів).
"Фізособи можуть отримати відмову в компенсації. Власне, ця відмова стосується умови, що клієнт може скористатися програмою протягом року тільки раз. Другий раз – хіба що на рівні регіональних програм, якщо вони діють", – пояснив Стецевич.
Втім, до цих пір не всі регіони надають програми здешевлення "теплих кредитів".
В цілому ж впровадження програми "теплих кредитів" дозволило інвестувати близько 7 млрд грн в енергоефективність країни, а також економити до 280 млн м куб газу щорічно. У 2018 році програмою "теплих кредитів" скористалися в три рази більше будинків, ніж за три попередні роки.
"Перед тим, як утеплювати будинок або модернізувати систему опалення, для більш ефективного використання кредитних коштів та грошей мешканців рекомендується спочатку провести енергоаудит – комплексне енергетичне обстеження будівлі. Енергоаудитор допоможе визначити, скільки енергоресурсів можна заощадити, які енергоефективні заходи для цього необхідні, в якій черговості їх проводити, скільки вони будуть коштувати, коли окупляться і які ще фінансові джерела можна використовувати, наприклад, гранти та Енергосервіс. Енергоаудит допомагає уникнути багатьох помилок, наприклад, утеплення будівлі не тими матеріалами або не тієї товщини", – зазначив менеджер з комунікацій ДТЕК ЕСКО Антон Ковалишин.