понеділок, 15 квітня 2019 р.

Фінансова децентралізація: як ефективно розпоряджатися активами громад

    Зміни, які зараз вносяться до Бюджетного та Податкового Кодексів у частині бюджетної і фіскальної децентралізації — є пошуком оптимальної системи бюджетування з урахуванням впровадження реформи децентралізації. Але оптимальну систему бюджетування можливо вибудувати після проведення розмежування повноважень між органами місцевого самоврядування та виконавчою владою.
 У цьому переконані експерти Ресурсного центру Української асоціації районних та обласних рад, які провели 11 квітня 2019 року у місті Краматорськ семінар-тренінг «Удосконалення системи управління бюджетним процесом в територіальних громадах в умовах проведення реформи децентралізації» для представників ОМС Донецької та Луганської областей. 
  У заході від Добропільського району  взяли участь начальник відділу фінансово-господарського забезпечення, головний бухгалтер Наталія Данілова та головний спеціаліст відділу організаційно-кадрової роботи Марина Пітик.
   В умовах фінансової децентралізації важливо, щоб кожна громада стала фінансово спроможною у виконанні покладених на неї повноважень. Це можливо за умови стратегічного планування в управлінні місцевими бюджетами. Для цього необхідним є удосконалення відповідних знань і навичок фахівців органів місцевого самоврядування.
Бюджетний менеджмент має постійно вдосконалюватися під впливом постійних законодавчих змін, формування нової системи адміністративно-територіального устрою та бюджетних взаємовідносин.
   Тренери поінформували учасників про новації бюджетного та податково законодавства, у тому числі про середньострокове планування. А також про програмно-цільовий метод, оцінку ефективності бюджетних програм, державний контроль за формуванням та використанням місцевих бюджетів, та внутрішній контроль і аудит.
   Учасники розібралися із сутністю публічних коштів, які є надбанням громад, а тому мають використовувати відповідально відповідно до програмно-цільового методу.
   Експерти звернули увагу на те, що непередбачення фінансування на виконання програм місцевого самоврядування є неефективним управлінським рішенням, яке призводить до неефективного використання ресурсів на підготовку відповідних програм.
    Також була проаналізована одна із проблем у справленні місцевих податків за нерухоме майно і земельні ділянки, через не актуальність відповідних баз даних, які наявні в органах ДФС. Тренери Ресурсного центру УАРОР запропонували до дискусії питання щодо передачі адміністрування місцевих податків від органів ДФС до ОМС.
    Тренінг організовано Українською асоціацією районних та обласних рад в рамках проекту «Добре врядування для розбудови потенціалу громади» за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру за проектом «Ефективне врядування та залучення громадян для покращення доступу до правосуддя, безпеки, охорони довкілля та соціальної згуртованості на сході України» за підтримки Уряду Королівства Данії, Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) та Шведського агентства з питань міжнародного співробітництва (Sida).
  Більше про проект ТУТ.


  
Джерело: Українська асоціація районних та обласних рад.