пʼятниця, 24 травня 2019 р.

Кількість спалахів чуми свиней в Україні скоротилася майже в 4 рази


       Ветеринари з початку 2019 року за станом на 17 травня зафіксували 21 випадок небезпечного вірусного захворювання тварин - африканської чуми свиней (АЧС), що на 73% менше, ніж на аналогічну дату минулого року, повідомила прес-служба Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. В повідомленні сказано, що з початку 2019 року АЧС виявлена на території 13 областей України. Зокрема, 11 випадків було зареєстровано серед домашніх тварин і 7 - в дикій фауні. Також було зафіксовано три інфіковані об'єкти.
  За слів директора Департаменту безпеки харчових продуктів і ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Бориса Кобаля, в порівнянні з 2017 і 2018 роками, коли було зафіксовано відповідно до 77 і 78 випадків АЧС, в 2019 році чітко відзначається тенденція до скорочення кількості спалахів захворювання. Кобаль відмітив, що це скорочення стало можливим завдяки посиленню заходів контролю, які проводяться службою для ліквідації і профілактики АЧС, а також заходів біобезпеки, які здійснюють безпосередньо власники господарств. Як повідомляв УНІАН, згідно з опублікованим в січні 2017 року прогнозу Держпродспоживслужби, якщо існуюча тенденція до поширення АЧС збережеться, Україна до 2020 року втратить більше 1,2 мільйонів свиней, або 4 мільярди гривень, а непрямі витрати виростуть на 5-7,5 мільярда гривень. За даними Держпродспоживслужби, кількість випадків захворювання АЧС в Україні в 2018 році скоротилася на 13% в порівнянні з 2017 роком - до 145. 
    Довідка УНІАН. Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) - контагиозное вірусне захворювання домашніх і диких свиней. Для людини вірус АЧС небезпеки не несе.        
    Захворювання передається при прямому контакті хворих тваринних і здорових, через продукти зі свинини, кліщами і механічно (транспортними засобами, при переміщенні людей і тварин). Вакцини від захворювання немає. Майже усе поголів'я хворих свиней гине. Вірус знищується виключно шляхом нагрівання до високих температур.