вівторок, 12 листопада 2019 р.

12 листопада - Всесвітній день боротьби з пневмонією

      Всесвітній день боротьби з пневмонією відзначається щорічно 12 листопада. Мета цього дня - активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання.
   Пневмонія, або запалення легенів — це гостре захворювання інфекційної природи, що вражає легеневу тканину.
   Симптоми пневмонії у дорослих:
    Основним симптомом розвитку запалення легенів є кашель, зазвичай він спочатку сухий, нав’язливий і постійний, але в деяких випадках кашель на початку захворювання може бути не сильним. Згодом, внаслідок поширення запалення, кашель стає вологим з невеликим виділенням слизисто-гнійного мокротиння.
    Температура тіла може бути дуже високою до 390-400, а може залишатися субфебрильною 37,10-37,50. Тому навіть при невисокій температурі тіла, кашлі, слабкості й інших ознаках нездужання, слід обов’язково звернутися до лікаря. Якщо у хворого дуже висока температура, то однією з ознак наявності запалення легень є неефективність жарознижувальних препаратів.
    З’являються болі в грудях, особливо важко хворому зробити глибокий вдих. Біль при вдиху і напад кашлю після вдиху також є ознаками запалення. Крім простудних симптомів, у хворого спостерігається задишка та блідість шкірних покривів. Загальна слабкість, підвищене потовиділення, озноб, зниження апетиту також характерні для інтоксикації і початку запального процесу в легенях.
    Якщо подібні симптоми з’являються або в розпал застуди, або через кілька днів після поліпшення, це можуть бути перші ознаки пневмонії. Хворому слід негайно звернутися до лікаря, щоб пройти повне обстеження.
     Основні ознаки пневмонії у дітей:
    Особливу небезпеку пневмонія становить для дітей. Симптоми пневмонії у дітей мають деякі особливості.
  Температура тіла вище 380 тривалістю понад три дні, яку неможливо знизити жарознижувальними засобами. Також може бути і невисока температура до 37,50, особливо у маленьких дітей. При цьому виявляються всі ознаки інтоксикації – відсутність апетиту, підвищена пітливість, слабкість.
  Спостерігається прискорене поверхневе дихання: у малюків до 2-місячного віку – 60 вдихів в хвилину, до 1 року – 50 вдихів, після року – 40 вдихів в хв. Найчастіше дитина мимоволі намагається лягати на один бік.
  Характер кашлю. Через першіння в горлі спочатку може з’являтися тільки покашлювання, потім кашель стає сухим та болісним, який посилюється при плачі, годуванні дитини.
  Поведінка дитини. Діти з пневмонією стають примхливими, плаксивими, млявими, у них порушується сон, іноді можуть зовсім відмовлятися від їжі, а також з’явитися діарея і блювота, у немовлят – зригування і відмова від грудей.
   Це захворювання є головною причиною смертності неповнолітніх у всьому світі. Щорічно воно забирає життя 1,4 млн дітей у віці до п'яти років. Це більше, ніж СНІД, малярія і кір разом узяті. Втім, цю хворобу можна попередити за допомогою досить простих заходів, наприклад імунізації і правильного харчування та регулярних профілактичних оглядів.
   Відмінною профілактикою для пневмонії є вакцинація. Намагайтеся уникати контактування з людьми, у яких є інфекції дихальних шляхів, тому що це може послужити причиною розвитку пневмонії. Також «череваті наслідком» у вигляді пневмонії такі захворювання, як вітрянка і кір. Якщо Ви не хворіли цими хворобами, то уникайте подібних інфекцій, вони можуть викликати ускладнення у вигляді пневмонії.
    Бажаємо  всім міцного здоровʼя!