субота, 2 листопада 2019 р.

ККУ ДОПОВНЯТЬ НОВОЮ СТАТТЕЮ ПРО НЕЗАКОННЕ ЗБАГАЧЕННЯ

          31 жовтня 2019 року Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо конфіскації незаконних активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, і покарання за набуття таких активів».
   Законом урегульовано питання щодо забезпечення належного функціонування інституту про визнання необґрунтованими активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та їх стягнення в дохід держави, особливості позовного провадження у справах про визнання необґрунтованими активів осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та їх стягнення в дохід держави.
    У цьому зв’язку у Цивільному кодексі запроваджено окрему підстави припинення права власності, визначення видів активів, які можуть визнаватися необґрунтованими, та межу вартості таких активів.
   Законом доповнено Кримінальний кодекс положеннями, що встановлюють кримінальну відповідальність за набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більш ніж на п’ятнадцять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи.
   Законом, зокрема, доповнено Кримінальний кодекс новою статтею 3685 «Незаконне збагачення», згідно з якою:
«1. Набуття особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, активів, вартість яких більше ніж на шість тисяч п’ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує її законні доходи, -
карається позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Примітка. 1. Особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції".
2. Під набуттям активів слід розуміти набуття їх особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність, а також набуття активів у власність іншою фізичною або юридичною особою, якщо доведено, що таке набуття було здійснено за дорученням особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або що особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, може прямо чи опосередковано вчиняти щодо таких активів дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
3. Під активами слід розуміти грошові кошти (у тому числі готівкові кошти, кошти, що перебувають на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах), інше майно, майнові права, нематеріальні активи, у тому числі криптовалюти, обсяг зменшення фінансових зобов’язань, а також роботи чи послуги, надані особі, уповноваженій на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
4. Під законними доходами особи слід розуміти доходи, правомірно отримані особою із законних джерел, зокрема визначених пунктами 7 і 8 частини першої статті 46 Закону України "Про запобігання корупції".
5. При визначенні різниці між вартістю набутих активів та законними доходами не враховуються активи, які є предметом провадження у справах про визнання активів необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави, а також активи, стягнуті в дохід держави в рамках такого провадження".
    Законом внесено зміни до Кодексу законів про працю України, Цивільного процесуального кодексу, Кримінального процесуального кодексу, Кодексу цивільного захисту, до законів "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про банки і банківську діяльність", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про Центральну виборчу комісію", "Про державну кримінально-виконавчу службу України", "Про судовий збір", "Про Кабінет Міністрів України", "Про Національне антикорупційне бюро України", "Про запобігання корупції", "Про прокуратуру", "Про Національну поліцію", "Про Державне бюро розслідувань", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", "Про Вищу раду правосуддя", "Про Вищий антикорупційний суд".
    Нагадаємо, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення запровадили у 2015 році, але 26 лютого 2019 року Конституційний Суд України визнав цю норму Кримінального кодексу неконституційною. До цього рішення, під процесуальним керівництвом САП, НАБУ розслідувало 65 проваджень за ознаками незаконного збагачення. 28 серпня 2019 року Президент України вніс до парламенту як невідкладний законопроєкт №1031, який повертає дану статтю до ККУ.
Джерело: Українське право.