Нещодавно старшим державним інспектором Ясинуватсько – Авдіївської ДПІ Покровсько – Добропільського управління ГУ ДПС у Донецькій області Ганною Філь надана інформаційна допомога платникам податків з питань легалізації праці та заробітної плати засобами скайпу в режимі відео-зв’язку.
Старший державний інспектор ДПІ повідомила платникам податків, які звертались за інформаційною допомогою, що підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.
Під час онлайн консультацій Ганна Філь звернула увагу на те, що працівники, які одержують грошову винагороду „у конвертах”, є заручниками самих себе. Працівник, отримуючи нелегальну заробітну плату в результаті домовленості з роботодавцем, позбавляє себе соціальних виплат та гарантій.
Якщо з деяких причин роботодавець не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за своїх найманих працівників (причиною може бути і виплата заробітної плати „у конвертах” без сплати страхових внесків, і нарощування заборгованості як з виплати заробітної плати, так і зі сплати страхових внесків), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” із страхового стажу найманого працівника та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії.
Податківець наголосила на одній з обов’язкових умов правильного оформлення новоприйнятих працівників – повідомлення про їх прийняття органу ДПС.
Порядок повідомлення Державній податковій службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 року № 413.
Згідно з трудовим законодавством працівник не може бути допущений до роботи без укладання з ним трудового договору, оформленого наказом або розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, із повідомленням центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації держполітики щодо адміністрування єдиного соціального внеску про прийняття такого працівника на роботу (ч. 3 ст. 24 КЗпП).
Роботодавець зобов’язаний подати повідомлення до органу ДПС до початку роботи новоприйнятого працівника.
Повідомлення подається одним із таких способів:
- засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства в сфері електронного документообігу та електронного підпису;
- на паперових носіях (одночасно з копією в електронній формі);
- на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більш ніж із п’ятьма особами (без копії в електронному вигляді).
Повідомлення буває двох видів:
- початкове – подається при укладенні трудового договору з новим працівником;
- скасовуюче – подається, якщо в початковому були допущені помилки.
Фахівець ГУ ДПС у Донецькій області рекомендувала на час проведення карантину платникам активно використовувати Електронні сервіси ДПС.
Джерело: Покровсько – Добропільське управління ГУ ДПС у Донецькій області.