вівторок, 12 травня 2020 р.

Сума компенсації послуги «муніципальна няня» не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором

   Добропільська ДПІ Покровсько – Добропідьського управління ГУ ДПС у Донецькій області звертає увагу, що відповідно до п.3 Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 із змінами і доповненнями (далі – Порядок №68), відшкодування вартості послуги «муніципальна няня» є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі – компенсація послуги «муніципальна няня»). Компенсація послуги «муніципальна няня» здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
   Право на отримання компенсації послуги «муніципальна няня» мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі – договір) з муніципальною нянею. 
   Водночас, компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам–вихователям дитячих будинків сімейного типу, прийомним батькам, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства. 
 Згідно п.п.165.1.1 п.165.1 ст. 165 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, як сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги (включаючи грошові компенсації особам з інвалідністю, на дітей з інвалідністю при реалізації індивідуальних програм реабілітації осіб з інвалідністю, суми допомоги по вагітності та пологах), винагород і страхових виплат, які отримує платник податку з бюджетів та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування та у формі фінансової допомоги особам з інвалідністю з Фонду соціального захисту інвалідів згідно із законом. 
  Від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розд. ІV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою. 
  Сума компенсації послуги «муніципальна няня», що виплачується громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які є батьками (усиновлювачами), опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір з муніципальною нянею, за рахунок коштів державного бюджету, відноситься до категорії доходів, визначених п.п. 165.1.1 п. 165.1 ст. 165 ПКУ та не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, тобто не оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором. 
  Нагадуємо, що легальна праця забезпечує соціальні гарантії працівникам та закликаємо роботодавців та найманих працівників дотримуватися законодавства про працю та уникати неофіційних трудових відносин. 
  Нелегальні трудові відносини та незадекларована заробітна плата призводять до зменшення надходжень до бюджетів, створюють брак коштів для оплати праці вчителів, лікарів, інших працівників бюджетної сфери, фінансування соціальних програм. Роботодавець, який ухиляється від офіційного оформлення працівників, позбавляє їх захисту основних трудових прав, а наймані працівники втрачають страховий стаж, який забезпечує їм отримання заробленої пенсії та інших соціальних виплат. 
  Легальна праця забезпечує офіційно працевлаштованим робітникам «білу» заробітну плату та соціальні гарантії: 
-безпечні умови праці; 
-регулярну заробітну плату; 
-страхування на випадок тимчасової втрати працездатності (виплата по лікарняних листах); 
-страхування від нещасних випадків на виробництві; 
-страхування на випадок безробіття. 
  Тільки легальна праця дасть можливість гідної майбутньої пенсії. 
  Відсутність належним чином оформлених трудових відносин з найманими працівниками позбавляє роботодавців прав вимагати від працівників належного виконання робіт, дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, встановленого режиму роботи та можливості притягнути до відповідальності працівника, який виконав її неякісно. 
   Добропільська ДПІ закликає роботодавців оформляти офіційно трудові відносини з працівниками, адже тільки легальна праця забезпечує їм соціальний захист. 

Джерело: Покровсько-Добропільського управління ГУ ДПС у Донецькій області.