Попри численні заклики рятувальників, в умовах небезпечних перепадів температурних показників, громадяни продовжують відвідувати ледь вкриті тонкою кригою водойми. Про наслідки такого ставлення до власної безпеки свідчить красномовна статистика: вже 78 людських життів забрала вода з початку 2020 року, з яких шестеро - діти.
Зокрема, ввечері 17 лютого у Харківській області, до Служби порятунку надійшло повідомлення про небезпечну подію в м. Лозова: двоє громадян проїжджали на автомобілі біля водоймища № 1 і побачили, що в крижаному провалі, у воді, плескається, намагаючись виповзти на кригу, хлопчик, – якого вони витягнули з води і відвезли до медзакладу. В лікарні дитина розповіла, що з ним були ще двоє товаришів. До місця події терміново було направлено два аварійно-рятувальних відділення, які на відстані 10 м від берега і на глибині 6 м знайшли та підняли на поверхню тіла двох хлопчиків 2007 років народження.
На Хмельниччині рятувальники знайшли тіло дівчинки 2015 року народження, яка зникла 17 лютого в с. Загінці Деражнянського району. Організовані поліцією пошуки по селу з залученням кінологів Нацполіції і місцевих мешканців результатів не дали, а пошуковий собака взяв слід і привів до ставка. З 22 год. 17 хв. 17 лютого і до 2 год. 00 хв. 18 лютого аварійно-рятувальним відділенням 11-ї Державної пожежно-рятувальної частини у складі 4 осіб та 2 од. техніки на ставку проводилися пошуки зниклої дитини. Візуальний огляд льодової поверхні ставка дитину не виявив, проте було знайдено дитячу шапку. Обстеження льодової поверхні не виявило пролому криги або ополонки, куди могла потрапити дитина. Було прийнято рішення продовжити пошуки 18 лютого, і вже о 8 годині ранку, силами водолазно-рятувального відділення Аварійно-рятувального загону спецпризначення, тіло дитини було знайдено.
Ледь не завершилася трагедією річкова прогулянка двох хлопчиків і на Житомирщині. Подія сталася 16 лютого на р. Случ в смт Миропіль. Прибувши на виклик, рятувальники з’ясували, що на відстані 20 м від берега знаходиться дерев’яний човен, в якому перебувають двоє дітей 2008 та 2011 років народження. Сам плавзасіб посеред річки уперся в кригу і не рухався. Аби підібратися ближче до дітей, рятувальники поклали від берега і до невеличкого острівця на річці триколінну драбину. Після чого один із них тримав драбину, а інший по драбині потрапив на острівець. Вже звідти рятувальник докинув один кінець мотузки дітям, а інший – працівникам поліції, які знаходилися на другому березі. Таким чином останні змогли підтягнути човен до берега та дістати з нього хлопчаків.
Рятувальники стурбовані, адже минулого року за аналогічний період смертельних випадків на водоймах було значно менше. Зокрема, станом на 18 лютого, у 2019 році вода забрала життя 38-х громадян, з яких 1 дитина, а вже у 2020 році, кількість загиблих сягнула позначки у 78 людей, із них 6 — діти.
Тож, Державна служба України з надзвичайних ситуацій вкотре закликає громадян утриматися від прогулянок по тонкій кризі у період коливання температур та зважати на гідрологічну ситуацію на водоймах країни!
Особливо уважно слідкуйте за дозвіллям дітей і не дозволяйте їм відвідувати ставки та річки!
Заходи безпеки на льоду
· Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.
· Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:
- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;
- обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;
- тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
- особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
· Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.
· Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з'ясовувати, наскільки добре ви запам'ятали і засвоїли цю пораду.
· Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метра позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.
· Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину, можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду.
· Безпечним вважається лід: для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.
· Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.
· Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.
· Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок:
- не пробивайте поруч багато лунок;
- не збирайтеся великими групами на одному місці;
- не пробивайте лунки на переправах;
- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;
- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;
- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.
Якщо ви провалилися на льоду річки або озера
· Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся, тисячі людей провалювалися до вас і врятувалися.
· Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
· Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
· Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.
· Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
· Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.
Пам'ятайте: вирушати на водойми поодинці небезпечно!