Нещодавно Покровсько-Добропільським управлінням Головного управління ДПС у Донецькій області проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з фахівцями Олександрівської державної податкової інспекції на тему "Декларування доходів громадян 2019".
Під час розмови з платниками було обговореніо найбільш актуальні питання, пов’язані з декларуванням доходів громадян, термінами та способами подання декларації, а саме:
Які граничні строки декларування доходів за 2019 рік громадянами?
Для громадян, які зобов’язані подати Декларацію граничний термін 30.04.2020 року(до 1 травня поточного року) .
Для громадян, які мають право на податкову знижку по 31 грудня (включно) наступного за звітним податкового року.
Які способи подання декларації?
Пунктом 49.3 ст.49 ПКУ визначено, що Декларація подається за місцем своєї податкової адреси в один із таких способів:
- особисто або уповноваженою на це особою;
- надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу. Платник податку зобов’язаний здійснити таке відправлення не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк.
До якого числа необхідно громадянам сплатити ПДФО та військовий збір визначені у декларації за результатами 2019 року?
Громадяни повинні сплатити грошові зобов’язання задекларовані в деклараціях до 01.08.2020 року (останній день сплати 31 липня 2020 року).
За яких умов громадянин може скористатись правом на податкову знижку ?
Платник податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) може скористатись правом на податкову знижку шляхом зменшення оподатковуваного доходу за наслідками звітного 2019 податкового року на суму фактично здійснених ним витрат у вигляді суми коштів, сплачених платником ПДФО на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, підтверджені відповідними документами.
Нерухоме майно у дарунок: чи подавати декларацію за 2019 рік ?
Якщо у 2019 році фізична особа отримала у спадщину (дарунок) від членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення нерухоме майно, то дохід у вигляді вартості цього майна не оподатковується.
У такому випадку подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі - річна податкова декларація) не потрібно. При цьому, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються батьки, чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розд. І Податкового кодексу України). Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розд. IV Податкового кодексу України вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
Чи буде оподатковуватись податком на доходи фізичних осіб дохід від продажу квартири, яка була отримана у спадщину?
Дохід, отриманий платником податку від продажу не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Однак умова щодо перебування такого майна у власності понад три роки не розповсюджується на майно, отримане платником у спадщину. Отже, дохід, отриманий від продажу квартири, яку отримано у спадщину, навіть якщо квартира перебуває у власності менше трьох років, не буде оподатковуватися.
Яку адресу зазначати у податковій декларації про майновий стан і доходи, у разі якщо було перейменовано назви вулиці, міста, селища тощо?
Податкова декларація повинна містити такі обов’язкові реквізити, зокрема: про місце проживання платника податків (п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України). Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ст. 48 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, платник податків повинен зазначити в податковій декларації актуальні дані про адресу місця проживання, за якою здійснюється листування з платником. Крім того, за такою адресою контролюючим органом може бути надіслано (вручено) податкове повідомлення-рішення.
Чи необхідно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи фізичній особі, яка у звітному (податковому) році отримала дохід від продажу одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда не частіше одного разу на рік?
Якщо фізична особа отримала дохід від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, то такий дохід відповідно до п.173.2 ст.173 Податкового кодексу України не оподатковується, тобто у фізичної особи не виникає обов’язку щодо сплати податку. Подавати річну декларацію про майновий стан і доходи у такому випадку не потрібно.
Джерело: Покровсько-Добропільське управління ГУ ДПС у Донецькій області.