четвер, 9 квітня 2020 р.

Спілкуємося дистанційно: звільнення від штрафних санкцій на період карантину

    Нещодавно в Покровсько-Добропільському управлінні ГУ ДПС у Донецькій області відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія». На запитання платників щодо звільнення від штрафних санкцій на період карантину відповідала заступник начальника управління – начальник Покровського відділу податків і зборів з юридичних осіб Малахова Ірина. 
   Наводимо найактуальніші запитання, з якими зверталися платники податків.
 Питання: На які саме штрафні санкції розповсюджується звільнення від відповідальності платників податків за порушення податкового законодавства? 
 Відповідь: Законом України від 17 березня 2020 року № 533-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі – Закон № 533) внесені зміни до ПКУ, які передбачають звільнення від штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, які вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, крім санкцій за: 
• порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; 
• відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; 
• порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, які застосовуються на загальних підставах; 
• порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. 
   Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року не будуть застосовуватися санкції за наступні порушення, пов’язані із електронним адмініструванням ПДВ та акцизного податку: 
1) за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; 
2) за нереєстрацію (несвоєчасну реєстрацію) акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних. 
  Разом з тим, звертаю увагу на те, що порушення вимог ПКУ щодо реєстрації податкової накладної з ПДВ/розрахунку коригування до неї негативно впливає на право контрагента платника податків скористатися правом на нарахування податкового кредиту з ПДВ. А порушення щодо у реєстрації акцизної накладної/розрахунку коригування до неї – призводить до порушень у процедурі підтвердження легальності отримання пального у контрагента. 

 Питання: Чи будуть застосовуватися до платників податків штрафні санкції за порушення строків сплати самостійно нарахованих податкових зобов'язань, у разі вчинення правопорушення протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року? 
  Відповідь: У разі погашення податкового зобов’язання протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року у зв’язку із порушенням строків сплати податкових зобов'язань, визначених ст. 57 ПКУ, штрафні санкції згідно вимог ст. 126 ПКУ не застосовуються. 
   Це означає, що якщо строк сплати узгодженої суми грошового зобов’язання припадає на зазначений період, і цей строк порушено, то сплата зазначеної суми платником податку відбувається без застосування зазначених штрафних санкцій. Таке звільнення не поширюється на випадки порушення строків сплати узгодженої суми грошового зобов’язання з податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати. 

 Питання: Чи будуть застосовуватися до платників податків штрафні санкції за заниження податкових зобов'язань? 
 Відповідь: Якщо платник податків допустить заниження податкових зобов’язань протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції передбачені п. 123.1 ПКУ не застосовуються, крім санкцій за заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість, акцизного податку та рентної плати. 

Питання: Від яких штрафних санкцій, що передбачені законом про ЄСВ, звільняються платники єдиного внеску? 
 Відповідь: Закон № 533 вносить зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», згідно з якими тимчасово штрафні санкції з єдиного внеску не застосовуються за наступні порушення, вчинені щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року: 
- несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску; 
- неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів); 
- несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. 
    Протягом періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року платникам єдиного внеску не нараховується пеня, а нарахована пеня за ці періоди підлягає списанню. 


Джерело: Покровсько-Добропільське управління ГУ ДПС у Донецькій області.